+90 533 595 07 59
Skyview Havacılık

Zhiyun Crane 3 Özellikleri , Fiyatı ve İncelemesi

Son yıllarda adını fazlasıyla duyduğumuz Zhiyun markasının Crane modeli kompakt olması , aksesuarlı paketlerinin çıkması ve fiyat performans açısından kullanıcılara istediğini veriyor diyebiliriz. 1 ve 2 modellerindeki kronik hatalardan arınmış yeni Crane 3 ise artık DJI’ın Ronin-s modeliyle kıyaslayabileceğiniz ve hatta Ronin-s’den önde olan bir model olarak değerlendirilebilir. 4.5 Kg ağırlığının yanı sıra akseusarlı paketindeki bel aparatlarıyla her türlü kullanıma hitap edebilen Zhiyun Crane 3 ülkemizde 5000 – 6000 TL’lik fiyat seviyelerinde satışa çıktı.

Eski modellerine kıyasla gözle görülür değişiklikleri hemen farkedebileceğiniz bu yeni model all in one kontrol paneli sayesinde çekim esnasında gerçekleştireceğiniz odaklama ve zoom kontrollerini rahatlıkla yapmanıza olanak sağlıyor.

PAKET İÇERİĞİ

Sert köpükten yapılan bir taşıma çantasıyla gelen yeni Crane 3 modelinde standart kutu içeriğinde TransMount Crane 3-Lab Taşınabilir Tripod , Şarj Aleti , Taşıma Çantası , 2xHDMI Kablosu , Quick Release Kamera Plate , Kablo Saklama Kutusu , 6xUSB Kontrol Kablosu ve 3×18650 Pil ile geliyor.

Üzerinde bulunan 3×18650 Pil sayesinde neredeyse 7.5 saatlik bir çalışma performansını zorlayan Crane 3 standart kutu içeriği haricinde akseusarların bulunduğu combo paket alternatiflerini de sunabiliyor.

KABLOLU BAĞLANTI NASIL YAPILIR ?

Crane 3’de tutma kolu üzerinde bir tane OLED ekran yer almaktadır. Eğer kullanıcı kamerasını kablo ile bağlamadıysa ekranda sadece hangi modda olduğunu ve pil seviyesini görebilecektir. Fakat kullanıcı kablo ile cihaz üzerinde bir bağlantı kurduysa Bağlantı durumunu , kamera modunu , gimbal modunu , pil seviyesini  ve kamera parametrelerini görebileceksiniz. Kamerayı kablo ile bağladıktan sonra ön panelden İSO , AV ve TV butonlarına basarak bu ayarları da düzenleyebilirsiniz. Kullanıcı kameraya uygun kabloyu seçtiğinde bir ucunu kamera kontrol modülüne diğer ucunu ise kameradaki girişe bağlamalıdır.

Belirtilen kablo bağlantısı sonrasında önce kamera sonrasında ise Zhiyun Crane 3 açılmalıdır. Bir süre bekledikten sonra kamera kontrol modülündeki hızlı yanıp sönen mavi ışık sabit şekilde yanacak ve bağlantı işlemi tamamlanacaktır.Sonrasında ZY PLAY uygulamasını açın ve bluetooth ile bağlantı kurun. Sonrasında ekrana Wifi üzerinden bağlantı seçeneği sorusu gelecektir. Eğer kullanıcı sadece data kablosu ile bağlantı kurarsa telefon üzerinde bir görüntü aktarımı gerçekleşmeyecektir. Sadece data kablosu bağlantısı yapıldıysa ekranın üst kısmında kırmızı bir uyarı çubuğunu görebilirsiniz. Cihazınızda focus ve zoom motorları bağlıysa telefon üzerinden focus ve zoom yapabileceğinizi unutmayın.

Zhiyun eski modellerinde olmayan ve yeni modeller için kullanıcılar tarafından beklenen bir kablosuz görüntü özelliğini de eklemeyi unutmamış. Crane 3 modeliyle birlikte 1080p görüntü aktarımı dijital monitörler , ios ve android tabanlı cihazlar üzerinden aktarılabiliyor. Ayrıca bununla birlikte yeni modelinde Zhiyun gürültü azaltarak ve cihazın yanıt hızında 3 kata varan değişiklik sağlayarak büyük farkların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Crane 3 ‘ün en yeni özelliklerinden bir tanesi alçak çekime kolaylık sağlayan Sling Mode adıyla gelen yeni tutma biçimidir. Kalibrasyon için kameranızı taktığınızda bu yeni modelde motor gücünü kullanıcılar kamera ağırlığına göre Low , Medium ve High olarak seçimlerini cihaz üzerinden yapabilmektedir. Hafif bir makine kullanıp High seçeneğini seçtiğinizde veya ağır bir makine kullanıp Low modunu seçtiğinizde çekim esnasında titremeler yaşayabileceğinizi lütfen unutmayın.

YAZILIM GÜNCELLEME

Bluetooth 5.0 ve Wifi bağlantılarıyla ZY PLAY uygulamasında güncelleme işlemlerinizi cihazlarınızın pil seviyesi en az %75 dolu olacak şekilde aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  • Crane 3 cihazınızı açın  ve sonrasında telefonunuzun Bluetooth yada Wifi bağlantısını açın.
  • ZY PLAY uygulamasını açarak cihaz ile telefonunuz arasında bağlantıyı gerçekleştirin.
  • Güncellemeyi yapacağınız ZY PLAY uygulaması üzerinde bir güncelleme bulunuyorsa bağlantı sonrasında uygulama sizi sarı bant ile uyaracaktır.
  • Güncelleme için Start Download seçeneğine tıkladıktan sonra uygulama güncelleştirme dosyalarını indirecektir.
  • Güncelleme dosyası indikten sonra Update Firmware seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneğe tıkladığınızda “Wi-Fi needs to be connected for the curr…” uyarısı alıyorsanız akıllı cihazınızın Wifi ayarlarına gelerek Zhiyun Crane 3 için tekrar bağlantı kurun ve sonrasında tekrar Update Firmware seçeneğine basın.
  • İşlem dosyaları tamamlandığında Upload Successful şeklinde bir uyarı yazısı ile hemen altında Complete butonu görülecektir. Burada Complete butonuna tıklıyoruz.
  • Cihaz güncellemeleri aldıktan sonra cihazın gimbal ekranında bazı geçişler ve yazılar göreceksiniz. Sonrasında cihaz kendisini otomatik olarak kapatacaktır. Cihazı tekrar açtığınızda Crane 3 üzerinden About sekmesine gelerek yeni güncellemenizin detaylarını görebilirsiniz.

 

12 Mayıs 2019
Zhiyun Crane 3 Özellikleri , Fiyatı ve İncelemesi için yorumlar kapalı
238 kez görüntülendi