+90 533 595 07 59
Skyview Havacılık

SHGM ONAYLI İHA0 ve İHA1 TİCARİ PİLOT EĞİTİMLERİ

Şirketimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından TR-İHA-E-40 belge numarasıyla SHT – İHA gerekliliklerini sağladığından yetkilendirilmiştir. 

Gelişen teknoloji ile birlikte İnsansız Hava Araçlarının kullanıldığı alanlar giderek arttı. İnsanoğlunun uçma, etrafa yüksekten bakma iç güdüsü bu teknolojiyi hızlandırdı. Bir çoğumuzun hayalini kurduğu uçan arabalar yerini insansız hava araçlarına bıraktı. Gelecekte uçan arabamız olmayacak ancak bizim yerimize uçacak, bizim yerimize eşya taşıyacak, bizimse arkamıza yaslanıp uzaktan kontrol edebileceğimiz İHA’larımız olacak. İHA teknolojisi yeni bir meslek dalını da ortaya çıkardı. İHA pilotluğu geleceğin en gözde meslekleri arasında gösteriliyor. Bu kulvarda yerinizi almanız için gereken tek şey özveri ve doğru yönlü çalışmaktan geçiyor. Gerçekleştireceğimiz eğitim organizasyonlarındaki en önemli avantajlarınızdan biri yerli İHA üreticisi şirketler ile bu şirketlerin pilotları, havacılık şirketleri, havacılık alanında isim yapmış kişiler ile tanışma fırsatı olacaktır. Yani katılacağınız eğitimlerde sadece müfredatı anlatmayacağız. Aynı zamanda sektörden kişiler ile tanışmanızı sağlayacak ve bu kategoride sizlere Skyview Havacılık olarak yeni fırsatlar oluşturulacaktır. Hızlı teknolojiye ayak uydurmak yenilikleri takip etmek sizlere çok şey katacaktır.

NEDEN BİZ ?

Skyview Havacılık olarak hedefimiz bu mesleği daha da ileriye taşımak. Gelişen teknolojinin takipçisi olmak ve en önemlisi de ileri görüşlü olmaktır. Sizlere vereceğimiz eğitimlerle sadece İHA pilotu olmakla kalmayıp mesleğinizi ahlak ve etik kurallarına göre nasıl icra edeceğinizi sizlere aşılamaktır.  Genç nesillere verdiğimiz önemle bireyleri çağdaş bir geleceğe hazırlamayı kendimize borç biliyoruz.

Eğitimlerimizin tamamı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Talimatnamesine uygun şekilde verilmektedir.

Hangi cihazı almanız gerektiği konusunda size fikirler verip, marka ara yüzleri için sizlere destek vereceğiz. İşinizi kolaylaştırmak için programları ve videoları sizlerle eğitim sonrasında da paylaşacağız.

 • Öncelikle şirketimiz tarafından gerçekleştirilmesi planlanan hiçbir eğitimimizi kontenjan sebebiyle iptal etmiyoruz!
 • Sektörden firmalar, çalışanlar ve isim yapmış kişiler ile tanışmanızı sağlıyoruz.
 • Eğitiminizi tamamlayıp belgenizi aldıktan sonra irtibatımızı koparmıyoruz. 
 • Tek bir sertifika vermiyoruz! Belge olarak ehliyet büyüklüğünde cep kullanımı için sertifika, A4 boyutunda karton sertifika ve R/T telsizle haberleşme belgesini eğitimlerini tamamlayan katılımcılarımıza veriyoruz. R/T telsizle haberleşme belgesi havaalanlarına 9 km yarıçapı olan uçuşlarda zorunlu bir belgedir.
 • FPV drone ekibimiz ile tanışmak isteyen, FPV drone’lara merakı olan, FPV drone atölyelerinde kendini geliştirmek ve bir FPV drone pilotu olmak isteyen katılımcılarımız için çözümler sunuyoruz. 
 • Eğitimlere katılarak aldığınız ve kaybettiğiniz bir belge olursa adresinize ek ücret almadan belgenizi gönderiyoruz. Ayrıca belgeleriniz ömür boyu geçerlidir.
 • Eğitimlerimiz SHGM müfredatına uygun şekilde ve sektörde uzmanlaşmış eğitmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.
 • SHGM tarafından belirlenen eğitim müfredatına ek olarak pratik uçuş eğitimi, DJI GO4 ile DJI FLY uygulamalarının detaylı incelemesi anlatılacaktır.  Bu eğitimler müfredata ek olarak verilecek eğitimlerdir ve ekstra ücret alınmayacaktır. 

EĞİTİM FİYATLARIMIZ

İHA1 sınıfı 32 saatlik ders konusu ile 4 kg üzerindeki cihazları kapsamaktadır. Hızla gelişen teknolojiyi, kullanım alanlarının neredeyse bütün sektörleri kapsadığını ve insanlığa faydalarını düşündüğümüzde İHA1 sınıfı ehliyetin alınmasını tavsiye ediyoruz.  İHA1 eğitimimizin güncel fiyatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ödemelerinizi eğitim gününde yapabileceğiniz gibi havale/EFT yada kredi kartına taksit seçenekleriyle de yapabilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER

 • Vesikalık fotoğraf (dijital)
 • Nüfus Kayıt Örneği (E-devlet üzerinden alınabilir)
 • Adli Sicil Kaydı (E-devlet üzerinden alınabilir)
 • İkametgah Belgesi (E-devlet üzerinden alınabilir)
 • Sürücü olur gereksinimlerini karşılayan sağlık raporu (Aile hekiminden alınabilir)

EĞİTİMİN AMACI NEDİR ?

Son yıllarda İnsansız Hava Aracı sayısının bir hayli artmasıyla birlikte SHGM tarafından İHA talimatnamesinde kullanıcılar için belli kurallar yayınlandı. Uçuş icra edeceğiniz cihazlarınızın kayıt işlemleri , yerleşim alanı içerisinde kullanıcıların ne tür kurallara uyması gerektiği ile yerleşim alanı içerisinde uçuş yapacak kullanıcıların binalara 50 metreden fazla yaklaşmaması gerektiği gibi birçok önem arz eden madde bulunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse 500gr üzerindeki tüm cihazların uçuş yapılan bölgede insan faktörü bulunuyorsa izin alması zorunludur. İzin için yine kullanıcıların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen bir uçuş okulundan ehliyet alması ve bu ehliyeti alarak yasaları , yasak ve kuralları bildiğini belgelemek zorundadır. 

Sportif/Amatör başvurusunu SHGM web sitesinden yaparken sistem sizden herhangi belge talep etmeden adımları geçebilirsiniz. Bunun sebebi Sportif/Amatör kayıt ile yerleşim alanı içinde uçamazsınız. Eğitimleri tamamlayarak aldığınız belgeleri SHGM web sitesinde “İHA PİLOT KAYIT BAŞVURUSU” sayfasında lisans tipinden aldığınız eğitime göre “İHA0 TİCARİ” veya “İHA1 TİCARİ” seçeneğini seçip sonrasında sisteme alınan eğitim dokümanını yüklemeniz gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse yerleşim alanı içerisinde uçacak kullanıcılar Ticari ehliyetlerini sisteme yükleyip uçuş izni alabilirler. Ticari Sertifika sahibi olmayan kullanıcılar meskun mahal bölgelerde uçuş yapamayacaktır. Eğitimlerde alınacak ehliyet ve belgeler bunun içindir. 

AMATÖR SERTİFİKA NEDİR?

Amatör lisans isminde bir lisans türü yoktur. İnsan faktörünün olmadığı meskun mahal bölgelerden birinde uçuş yapacaksanız SHGM web sitesine Sportif/Amatör seçeneğiyle kayıt olursunuz. Sertifika olarak alabileceğiniz tek sertifika türü Ticari Pilot Sertifikasıdır. Ticari Pilot Sertifikası sadece SHGM tarafından yetkilendirilmiş eğitim kuruluşları tarafından verilmektedir. Şirketimiz TR-İHA-E-40 belge numarasıyla yetkilendirilmiş ve yetkili uçuş okulları listesinde yer almaktadır.  

İHA 0 EĞİTİMİ NEDİR ?

İHA0 eğitimimiz 0-4 kg ağırlığındaki cihazları kapsayacak şekilde 2 gün 14 saat sürmektedir. Eğitimlerimiz SHGM tarafından belirlenen eğitim müfredatına uygun şekilde verilmektedir. Eğitim müfredatına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İHA 1 EĞİTİMİ NEDİR ?

İHA 1 eğitimimiz 4 – 25 kg ağırlığındaki cihazları kapsayacak şekilde 4 gün 36 saat sürmektedir. Eğitimlerimiz SHGM tarafından belirlenen eğitim müfredatına uygun şekilde verilmektedir. Eğitim müfredatına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

UÇUŞ İZNİNİ NASIL ALACAĞIM?

Ülkemizde diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi kayıt ve izni olmayan İHA’lara idari para cezaları verilmektedir. Yerleşim alanı içerisinde uçuş yapabilmeniz için ilk olarak Ticari Pilot yetkinizi tanımlamanız gerekmektedir. Eğitim sonrasında tarafınıza verilen belgeler haricinde dijital belgelere web sitemizden ulaşabilirsiniz. Ticari pilot yetkisini almayan kişiler yerleşim alanlarında uçmak için Sportif/Amatör seçeneği ile izin başvurusunda bulunurlarsa bu başvuruları red edilecektir. Yani yerleşim alanı olan meskun mahal bölgelerde uçacak tüm kullanıcıların Ticari Pilot Sertifikası alması ve sonrasında Ticari Sertifika üzerinden izin talebinde bulunması gerekmektedir. Sportif/Amatör kayıt ile kişiler sadece hobi uçuşlarını insan faktörünün olmadığı meskun mahal bölgelerin dışında yapabilecektir.

Gerçekleştirmeyi planladığınız uçuşlar için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ulaşan eğitim taleplerinizin cevabı aslına bakarsanız Mülki İdari Amirlik tarafından verilmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü cihaz kayıtları, uçuş yapacak pilotların gerekli şartları taşıyıp taşımadığı gibi detayları kontrol etmektedir. Gerekli kontroller sonrasında izin başvurunuz uygun görüldüğü takdirde Mülki İdari Amirliğine gönderilir. Mülki İdari Amirliğinin de uygun görmesi halinde uçuş izniniz onaylanacaktır. 

SERTİFİKA BİLGİLENDİRMESİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 28.11.2017 tarihinde yayınlanan ve 23.05.2019 tarihinde Güncel Duyuru başlığıyla yinelenen sertifika örneği yandaki görselde gösterilmiştir. Yetkili uçuş okulları tarafından verilecek İHA Ticari Pilot Sertifikaları duyuruda belirtilen formata uygun olacak şekilde kursiyerlere verilecektir. Sertifikanın ön yüzünün sağ üst köşesinde bulunan “Logo” kısmına kursiyerlerin eğitim aldıkları uçuş okulunun logosu gelecektir. Şirketimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü duyurularını ve talimat güncellemelerini takip ederek eğitimlerinde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmektedir. Genel müdürlük tarafından yayınlanan güncel duyuruya ulaşmak için tıklayın.