+90 533 595 07 59
Skyview Havacılık

Mersin

Mersin

MERSİN İHA-1 İNSANSIZ HAVA ARACI TİCARİ PİLOT EĞİTİMİ

Eğitimin Adı                   : Ticari İnsansız Hava Aracı Pilot Eğitimi (İHA-1)
Kontenjan Sayısı         : 30 Kişi
Eğitim Tarihi                 : 20-21-22-23 Temmuz 2023
Eğitim Saatleri            : Hafta içi 19.00-22.00, hafta sonu 10.00-18.00
Eğitim Yeri                     : Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 
Eğitim Ücreti                : 2750 TL.
İletişim                            : 0537 777 61 76

 

EĞİTİME KATILMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Vesikalık dijital fotoğraf (Ehliyete baskı yapılacak.)
  • Nüfus kayıt örneği (E-Devlet üzerinden alınacak.)
  • Adli sicil kaydı (E-Devlet üzerinden alınacak.)
  • Yerleşim yeri (ikametgah) belgesi (E-Devlet üzerinden alınacak.)
  • “Sürücü olur” ibareli sağlık raporu (Kurs bittikten sonra, pilot kayıt işlemleri sırasında kullanılacaktır. Aile Hekiminden Ek-7 sürücü olur ibareli rapor alınacak. Diğer raporlar SHGM tarafından reddedilmektedir.)
 

Skyview Havacılık tarafından sizler için ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu) üyesi 193 ülkede uluslararası geçerliliği olan İHA-1 Ticari Pilot Sertifikası Eğitim Programı hazırlanmıştır. Bu eğitime katıldığınız zaman, kendinize donanım katmış ve bir fark yaratarak dünyanın birçok yerinde geçerli popüler bir mesleğin kapıları aralanmış olacaktır. 

 

Tüm drone kullanıcılarının ihtiyacı olan ve güvenli uçuş için oldukça önem arz eden İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Lisans Eğitimi; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından onaylı bir eğitim olup, Skyview Havacılık ile Ostim Teknik Üniversitesi arasında yapılan eğitim işbirliği protokolüne istinaden yapılmaktadır.

 

OSTİM Teknik Üniversitesi Eğitim Yetki Kodu: TR-İHA-E-74

Skyview Havacılık Eğitim Yetki Kodu: TR-İHA-E-40

 

Teorik ve uygulamalı eğitim olmak üzere farklı aşamaları takip edecek olan insansız hava aracı sertifikasyon eğitimleri, havacılık alanında uzman eğitmen pilotlarımız tarafından verilmektedir. Eğitim içeriği şu şekildedir:

 

1- İHA Tanıtım

2- Hava Hukuku ve Sorumluluklar

3- Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri

4- Meteoroloji

5- ATC Usulleri ve Havacılık Freyzyolojisi

6- Seyrüsefer ve Operasyon

7- Kumanda Edilebilir Sistemler

8- İtki Sistemleri

9- Aviyonik Sistemler

10- Bakım ve Onarım

11- Uçuş Eğitimi

 

Eğitim sonunda katılımcılarımız aşağıdaki belgeleri almaya hak kazanacaktır:

– Ticari İHA1 İnsansız Hava Aracı Pilot Sertifikası

– Temel Radyo Haberleşme Sertifikası

– Cep boyutunda drone ehliyeti

 

Eğitim programımıza katılmak için WhatsApp destek hattımızı arayabilir, mesaj gönderebilir, eğitimler için yerinizi ayırtabilirsiniz. Tüm eğitimlerimiz kontenjan ile sınırlıdır. İHA-1 drone eğitimlerimize 15 yaş üzeri ve adli sicil kaydı bulunmayan herkes katılabilir. 

dosya

Gelişen teknoloji ile birlikte İnsansız Hava Araçlarının kullanıldığı alanlar giderek arttı. İnsanoğlunun uçma, etrafa yüksekten bakma iç güdüsü bu teknolojiyi hızlandırdı. Bir çoğumuzun hayalini kurduğu uçan arabalar yerini insansız hava araçlarına bıraktı. Gelecekte uçan arabamız olmayacak ancak bizim yerimize uçacak, bizim yerimize eşya taşıyacak, bizimse arkamıza yaslanıp uzaktan kontrol edebileceğimiz İHA’larımız olacak. İHA teknolojisi yeni bir meslek dalını da ortaya çıkardı. İHA pilotluğu geleceğin en gözde meslekleri arasında gösteriliyor. Bu kulvarda yerinizi almanız için gereken tek şey özveri ve doğru yönlü çalışmaktan geçiyor.

Skyview Havacılık

MERSİN İHA İLE ZİRAİ İLAÇLAMA TEKNİKLERİ UÇUŞ EĞİTİMİ

Eğitimin Adı                   : İHA ile Zirai İlaçlama Teknikleri Eğitimi
Kontenjan Sayısı         : 30 Kişi
Eğitim Tarihi                 : 23 Temmuz 2023
Eğitim Saatleri            : 17.00-20.00
Eğitim Yeri                     : Bilgi verilecektir 
Eğitim Ücreti                : 750 TL.
İletişim                            : 0537 777 61 76

 

Son yıllarda özellikle tarım alanlarının havadan ilaçlanmasında insansız hava araçları karşımıza çıkmaya başladı. Daha az su, daha az ilaç, daha az insan gücü, daha az çevreye zararlı emisyon, daha çok verim, maliyetleri en aza indirmek, zamandan tasarruf ve tarım alanlarını korumak için hassas ilaçlama yapmaya ne dersiniz? Kendinizi bu alanda yetiştirmek ve donanımınızı arttırmak için Zirai İlaçlama Eğitimi’mize de avantajlı fiyatlarla katılabilirsiniz. Bu eğitimde aşağıdaki konular saha çalışması yapılarak işlenmektedir:

 

1- Tanıtım 

2- Teknik özellikler 

3- Uçuş öncesi brifing

4- Alan belirleme

5- Yükseklik ve HA/litre seçimi 

6- Alan içi engel tanımlama

7- Otonom operasyon takibi

8- Batarya değişimi

9- İlaç takviyesi

10- Acil durumda yapılması gerekenler

 

Katılımcılara Skyview Havacılık tarafından “Katılım Belgesi” düzenlenecektir. Eğitime katılmak için WhatsApp Destek hattımızdan bilgi alabilir, kayıt olabilirsiniz. Kontenjanlar sınırlıdır.

İHA sınıflandırması nasıl yapılır?

İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar.
İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar.
İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar.

İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.

 

Sportif/amatör ehliyet ile ticari ehliyet arasındaki fark nedir? 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan SHT-İHA Talimatnamesine göre sportif/amatör drone ehliyeti ile sadece SHGM tarafından belirlenen YEŞİL (drone uçuşuna serbest) alanlarda uçuş yapabilirsiniz. Maalesef bu alanlar çok kısıtlıdır. İstediğiniz yerde uçuş yapabilmeniz için SHGM’den belirtilen şartlarda yasal uçuş izin başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bunun da bir çok detaya sahip şartları bulunmaktadır. Sistemin bu şekilde olmasının sebebi ise; hava sahasını kullanan tüm drone pilotlarının yapacağı uçuşlardan diğer hava sahası kullanıcılarının (uçak, helikopter vs. pilotları) haberinin olması ve hava sahasının emniyetli bir biçimde kullanılmasının sağlanmasıdır. Bunu dışında bir çok şehirde bulunan irili ufaklı havalimanları ile helikopterlerin iniş kalkış yaptığı helipedlerin yakınında uçuş yapılması yine yasaklanmıştır. (Kurallara uygun bir şekilde başvuru yaparsanız, yasaklanan bu alanlarda bile uçuş izni alabilirsiniz.) Ticari drone ehliyeti almanız için ticari bir uçuş yapmanıza gerek yoktur. Sadece bu kategorinin adı ticari olarak belirlenmiştir.

Havacılık çok geniş ve detaylı konulara sahip bir sektördür. Kurallara uymadığınız takdirde her an başınıza çok ciddi kazalar gelebilir, yüksek miktarda para cezaları ile karşılaşabilir, hapse girebilirsiniz. Hiç kimse uçurduğu bir drone yüzünden uçak yada helikopterin düşmesini istemez. İşte tüm bu detayları sizlere kurslarımızda en ufak inceliğine kadar anlatıyoruz. Kursa katılmanız için bir sebep daha çıktı :)) Ticari Drone Ehliyeti almanız için eğitim zorunluluğu vardır. SHGM tarafından yetkilendirilen eğitim kuruluşlarından bu eğitimleri alabilirsiniz.  

 

Film/reklam/düğün çekimi yapabilmek için gereklilikler nelerdir?

İHA’ların yaygın kullanım alanlarından biri olan reklam, düğün, haber, film çekimi gibi faaliyetleri gerçekleştirebilmek için çekim yapılacak bölge ve insan yoğunluğuna göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerekmektedir. Hava aracının kayıtlı, pilotun da ilgili hava aracı sınıflandırmasına uygun eğitim almış olması gerekmektedir.

 

İzinsiz operasyon yapılması halinde ne olur?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin almayı gerektiren operasyonlar için izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon yapılması hallerinde ilgili şahıs ve işletmelere 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 5’inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanır.

 

Hobi olarak kaydettiğim insansız hava aracı ile ticari iş yapabilir miyim?

Hayır yapamazsınız, eğer insansız hava aracınızı ticari operasyonlarda kullanacaksanız, kayıt tipini ticari olarak değiştirmeli ve ticari insansız hava aracı eğitimlerini almış olmanız gerekmektedir.

 

Neden Skyview Havacılık’ı tercih etmeliyim?

Skyview Havacılık, çalışma gruplarında da yer aldığımız SHT-İHA Talimatnamesi çalışmaları sonucunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından İHA-0 ve İHA-1 kategorilerinde Ankara’da eğitim vermesi için yetkilendirilmiştir. Yine SHGM yetkili kuruluşu olan Ostim Teknik Üniversitesi ile yaptığımız eğitim işbirliği protokolü kapsamında Türkiye’de tüm illerde ve Kıbrıs’ta eğitimlerimize devam ediyoruz. Bugüne kadar bireysel ve kamu kuruluşlarına yönelik düzenlediğimiz eğitim programları ile Türkiye’nin dört bir yanında on binden fazla İHA pilotu yetiştirdik. Amacımız havacılık sektörüne kaliteli, bilinçli ve saygılı İHA pilotları yetiştirmek ve değer katmaktır.
Özetlemek gerekirse sizlere sadece belge değil, saha, operasyon bilgisi ve tecrübesi sunuyoruz.

Yapmış olduğumuz eğitimleri incelemek için lütfen instagram ve web sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Ticari İHA sertifikası uçuş izni alınmasını kolaylaştırır mı?

SHGM uçuş izinlerini verirken risk analizi dahilinde birçok unsuru bir arada değerlendirmektedir, bu kapsamda ticari İHA sertifikası ve 3. şahıs mali mesuliyet sigortası uçuş izni alınmasını kolaylaştıran unsurlar olacaktır. Bir sportif/amatör İHA pilotunun şehir içi ve insan yoğunluğu bulunan bir bölgede uçuş izni alması risk analizi açısından mümkün değildir, bu kapsamda bir Ticari İHA pilotunun izin alması daha muhtemeldir. Eğitimlerimizde bu konuları detaylı bir şekilde işliyoruz.

 

Ticari İHA sertifikası iş bulmayı kolaylaştırır mı?

Birçok özel firma ve devlet kurumu İHA pilotu işe alımı yapmaktadır, ilgili alımlarda sahip olunacak İHA sertifikası tercih sebebi olabilecektir. Kurumların İHA departmanlarına kurum içi geçişlerde ise sahip olunan İHA sertifikaları önemli rol oynamaktadır.