+90 533 595 07 59

Sosyal Medyada Biz}

İHA PİLOT LİSANSININ ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ

İHA PİLOT LİSANSININ ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu ile 5431 sayılı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun çerçevesinde faaliyet yürüten Türk sivil havacılık otoritesidir. Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC), Avrupa Hava Seyrüseferi Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), D8 Sivil Havacılık Çalışma Grubu ve JAA-TO üyesidir.
ICAO; Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (International Civil Aviation Organisation) 1947 yılında kurulmuş, Birleşmiş Milletler’e bağlı bir örgüttür. Uluslararası anlamda; sivil havacılığın düzenli ve güvenli bir şekilde büyümesini sağlamak, barışçıl amaçlara yönelik olarak uçak tasarımı ve işletmesini teşvik etmek,  Sivil Havacılık için havayolları, havaalanları ve hava seyir tesislerinin gelişimini desteklemek ve uluslararası kamuoyunun güvenli, düzenli, verimli ve ekonomik hava taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılamak ICAO’nun başlıca görevlerindendir. 2019 yılı itibari ile  Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonuna 193 üye ülke bulunmaktadır.
Günümüzde artan insansız hava aracı kullanımı ile en çok merak edilen konulardan birisi; ülkemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen İHA Pilot Lisansının uluslararası anlamdaki geçerliliğidir.  Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonuna (ICAO) üye olan ülkelerinde tamamında SHGM tarafından verilen İHA Pilot Lisansı geçerlidir. ICAO üye ülkeler listesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
A; Federal Havacılık İdaresi (Federal Aviation Administration) Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir devlet kuruluşudur. Kuruluşun görevi, ABD hava sahası içinde, geniş anlamda hava ve havacılıkla ilgili her türlü uçak, uçuş, üretim, müdahale, etkinlik ve geçerli güvenlik mevzuatların takibi ve uygulanmasını kontrol edip, ABD´de hava güvenliğini sağlamaktır. FAA; kişinin kullanacağı insansız hava aracının, 250 g – 55 kg arası olması durumunda otoritenin sistemine kayıt olması gerektiğini vurgulamakla beraber kayıt olunmadığı durumda cezaya tabi olunacağını belirtmiştir.
EASA; Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (European Aviation Safety Agency) Avrupa Birliği’nin sivil havacılık güvenliği çerçevesinde oluşturduğu ve 2010 itibariyle JAA’nın (Müşterek Havacılık Otoriteleri) yerini alan girişimidir. EASA, 15 Temmuz 2002 tarihinde hizmete geçmiştir ve Avrupa hava sahasıyla ilgili bir güvenlik kurumudur. EASA’nın 25 kg altı insansız hava aracı kategorisinde (open category); büyük (large -3.5 kg), orta (medium -1.5 kg), küçük (small -0.5 kg) ve zararsız (harmless – 0.25 kg altı) olmak üzere dört farklı alt kategori tanımlanmıştır. Bu kategori (open category) pilot lisansı olarak ise C0 (<250 g), C1 (<900 g), C2 (<4 kg), C3 ve C4 (<25 kg) olarak tanımlanmıştır. Ayrıca EASA’nın yayınlamış olduğu güvenli drone operasyonu videosuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
 
 
 
Melike Dursun
Uçak Mühendisliği Öğrencisi
20 Mart 2020
İHA PİLOT LİSANSININ ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ için yorumlar kapalı
332 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN