+90 533 595 07 59

Sosyal Medyada Biz}

DRONE’LARIN KULLANIM ALANLARI

DRONE'LARIN KULLANIM ALANLARI

İlk kez 1915 yılında 1.Dünya Savaşı’nda havadan fotoğraf çekmek amacıyla İngilizler tarafından kullanılmaya başlanan Drone’ları günümüzde birçok farklı alanda görebiliriz. Bu alanların en başında uzaktan görüntü almak olsa da bununla sınırlamamak gerekiyor. Gelişen teknolojiyle birlikte üzerine ekleyebileceğimiz ekipmanlar sayesinde Drone’ları istediğimiz alanda kullanıma yönlendirebiliyoruz.
FOTOĞRAF ÇEKİMİ / VİDEO KAYDI
Anlık görüntü aktarımı yapabilme veya görüntü depolayabilme kapasiteleri sayesinde;
* Hava fotoğrafçılığı ve video çekimi, şirketler için tanıtım videoları çekimi,
* Silahlı Kuvvetler için önceden hedef ve konum tespiti, anlık bilgi aktarımı,
* Arama-Kurtarma çalışmaları,
* Avcılık, aksiyon sporları,
* Sınır bölgelerinde denetim ve ihlal gibi alanlarda aktif olarak kullanılıyorlar.
TAŞIMACILIK
Kargo: Yakın zamanda kargo dağıtımının büyük bir kısmının Drone’lar aracılığıyla yapılmaya başlanılması planlanıyor. Kargo taşımacılığındaki şirketlerin başında Amazon gelmektedir. Sipariş verdiğiniz ürünü, depolama hattından alıp; belirtilen koordinatlara teslim etmek üzerine çalışmaları devam etmektedir.
Paket Servis: Bu alanda da Drone kullanımını planlayan pizza üreticisi Dominos, deneme süreçlerinin ardından siparişlerini Drone’lar aracılığıyla dağıtmak için çalışmalara başlamışlardır.
Posta Dağıtımı: İsviçre Posta İdaresi ve Avusturya Hükümeti tarafından denemelerine başlanan proje ile ulaşıma elverişsiz bölgelere Drone’lar ile posta ve koli dağıtımı yapmak hedefleniyor.
Hava Taxi: Yakın mesafe hava taşımacılığında kullanılması planlanan Drone’ları, bir yerden bir yere gitmek için kiralayabiliyorsunuz.
TARIM
Tarım / Ziraat alanında da Drone’lar aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede işleri çok daha kısa sürede bitirmek ve verimi arttırmak planlanıyor.
İlaçlama: Otonom olarak da programlanabilen Drone’lar sayesinde araziye eşit ve ölçülü bir şekilde ilaçlama yapmak, ürün verimini arttırmak, gerekli insan gücünü azaltmak ve ilaçlama süresini düşürmek planlanıyor.
Mahsul Sayımı: Yapay zekâ ve görüntü işleme algoritmaları sayesinde bahçede bulunan mahsullerin sayısı, olgunlaşma seviyeleri, çürük durumları ve hasar tespitleri yapılabiliyor.
HARİTALAMA
Drone’lar özel kameralar ve algoritmalar sayesinde bulunduğunuz bölgenin üç boyutlu haritasını çıkartabilir, yükseltisini ölçebilmektedir. Ölçüm yetenekleri sayesinde uzun zamanlar harcamak yerine bunu kısa bir zamanda halledebiliyorlar.
BAZ İSTASYONU
Son günlerde popüler olan konulardan birisi de Dronecell. Turkcell’in yayınladığı video sonrasında, doğal afet bölgeleri ve arama kurtarma çalışmaları başta olmak üzere iletişimin kesildiği bölgelerde çekim gücü vermek üzere geliştirdiği Dronecell ile haberleşme yapmayı planlanlıyorlar.
SİLAHLI DRONE
* Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekât bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış Milli Silahlı Drone, Songar, askerlerimizin emniyetinin sağlanması, hedef bölgelerine ateş edilmesi, keşif ve gözetleme işlemlerinin yapılması amacıyla yakın zamanda TSK envanterine girmeye hazırlanıyor. 
* STM firması tarafından Milli olarak geliştirilen ve üretilmekte olan, yapay zekâ algoritmalarıyla donatılan, taktik vurucu Drone’lar; Kargu ve Alpagu, vurucu İHA olarak isimlendirilmektedirler. Patlayıcı taşıyan Drone’lar hedeflerine dalış yaparak imha ediyorlar.
SAĞLIK
Acil sağlık hizmeti vermek üzere kullanılmaya başlanan Drone’lar ile erişilmesi güç olan bölgelere ilk yardım hizmeti sağlaması planlanıyor. Bunun yanı sıra ihtiyaç duyulduğu anda acil bir şekilde organ nakli yapmak için de kullanılıyorlar.
SPOR
Dünyanın yanı sıra Türkiye’de de Drone sporunu geliştirmek, tanıtmak ve kullanıcı sayısını arttırmak amacıyla Türkiye Drone Ligi kurulmuştur. Yüksek hızlara çıkabilen (150-200 km/h) Yarış Drone’ları ile belirlenen pistlerde yarışmacılar ve takımlar yarışıyorlar.
YANGIN SÖNDÜRME
Başta orman yangınları ve konum belirlenmesi olmak üzere doğal afet sonrası tespit çalışmaları ve tüm ormancılık faaliyetlerinde kullanılması planlanmakta olan Drone’lar için birçok İl Müdürlükleri, personellerine eğitim aldırmışlardır.
TRAFİK
Son günlerde popüler olan konulardan birisi de Trafik Polisi Drone. Üzerinde bulunan kamera ve programlar sayesinde plaka ve hız tespiti yapıp; verileri merkeze aktarabiliyor. Bu sayede trafik kurallarını ihmal eden sürücüler tespit edilerek, cezai işlemler uygulanıyor.
GÖZÜNÜZ GÖKYÜZÜNDE OLSUN, KALBİNİZ HAVACILIKLA ATSIN!

Ahmet Can Mart

Uçak Mühendisliği 

Öğrencisi

29 Şubat 2020
168 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Mustafa dedi ki:

    Mükemmel bir yazı olmuş, teşekkürler bilgilendirme için😊

BİR YORUM YAZIN